هوشمندسازی ساختمان و تاثیر در صرفه جویی مصرف انرژی

هوشمندسازی ساختمان و تاثیر در صرفه جویی مصرف انرژی

صرفه جويي در مصرف انرژي در خانه ي هوشمند:

یکی از مزایای مهم خانه هوشمند این است که مصرف کننده می تواند در مدیریت انرژی مصرفی در قسمت هایی مانند تجهيزات روشنايي، جریان هوا، تاسیسات مکانیکی تهويه مطبوع و لوازم خانگی دخیل باشد و مدیریت کامل و حساب شده ای بر روی مصرف انرژی های خود داشته باشد. به منظور کاهش مصرف انرژی ما میتوانیم با هوشمند کردن وسایل اطرافمان در وقت و هزینه های اضافی نیز صرفه جویی کنیم. چه بسا که هوشمند سازی نه تنها بحث امنیت را به دنبال دارد بلکه خیلی از اوقات میتوان از آن به عنوان یک روبات فرضی که میتواند وسایلی که خارج از دسترس ما هست را کنترل کند.
 مدیریت مصرف انرژی در خانه هوشمند تاثیر بسزایی در صرفه جویی مصرف انرژی دارد. وابسته کردن نور و سیستم تهویه به حضور شخص و برنامه ریزی بهینه دمای اتاقها در ساعات مختلف شبانه روز از مصادیق این مدیریت مصرف انرژی می باشند.
همچنين جلوگيري از تابش مستقيم نور خورشيد به داخل ساختمان توسط کنترل خودکار پرده و کرکره سبب صرفه جويي در مصرف انرژي الکتريکي براي دستگاه هاي سرمايشي مي شود.

 تحقیقات نشان می دهد که به کارگیری BMS در بهترین حالت باعث کاهش 30 درصدی در مصرف انرژی ساختمانها می شود. اما استفاده از سیستمهای یکپارچه نسبت به سیستم های مجزا 15درصد قابلیت بالاتر ایجاد می کند.
يك سيستم هوشمند انرژي هايي كه در ساعت اوج مصرف بيش از حد مصرف مي شوند را مهار كرده و انرژي هايي را كه در ساعات خالي از سكنه تلف مي شوند را حذف مي كند و همچنين از منابع طبيعي در كنار منابع مصنوعي در زمان مناسب به طور هوشمند استفاده مي نمايد.
بيش ترين مصرف انرژي در ساختمان توسط سيستم روشنايي به وجود مي آيد که با هوشمندسازي اين سيستم مي توان از اتلاف انرژي تا حد زيادي جلوگيري کرد. اين عمل با ترکيب روشنايي روز و روشنايي مصنوعي به بهترين نحو و خاموش کردن چراغ ها در زمان بدون مصرف به وجود مي آيد.

 سيستم هاي کنترل هوشمند داراي انعطاف بالايي خواهند بود که مي توان به راحتي آن ها را با نيازهاي مختلف منطبق نمود. همچنين در هنگام بهره برداري به راحتي مي توان عمليات تغيير و بهينه سازي براي راهبري بهتر و کاهش هزينه هاي انرژي و کاهش هزينه هاي تعميراتي را انجام داد. در ساختمان هوشمند بسياري از اعمالي که ساکنان از روي عادت و به صورت غير ارادي انجام مي دهند توسط سيستم هاي هوشمند انجام مي گردد که باعث صرفه جويي در زمان و هزينه ي نيروي انساني مي گردد.  بعنوان مثال در صورتي كه كسي در محيط حضور نداشته باشد سيستم روشنايي و سرمايشي - گرمايش از كار مي افتد و در ساعتي از روز به دليل وجود نور طبيعي خورشيد با باز شدن پرده ها به طور هوشمند نور محيط تامين شده و نياز به استفاده از سيستم روشنايي نيست.

مي‌توان با اجراي سيستم‌هاي نوين در ساختمانها، اين هزينه را به شكل قابل توجهي كاهش داد و هزينه‌اي را كه براي پياده كردن اين سيستم اجرا مي‌شود، را در مدت زماني نه چندان دور از راه ذخيره انرژي بدست آورد. مدیریت مصرف انرژی در خانه هوشمند تاثیر بسزایی در صرفه جویی مصرف انرژی دارد. وابسته کردن نور و سیستم تهویه به حضور شخص و برنامه ریزی بهینه دمای اتاقها در ساعات مختلف شبانه روز از مصادیق این مدیریت مصرف انرژی می باشند.بیشترین مصرف انرژی در ساختمان توسط سیستم روشنایی بوجود می آید که با هوشمندسازی این سیستم می توان از اتلاف انرژی تا حد زیادی جلوگیری کرد که این عمل با ترکیب روشنایی روز و روشنایی مصنوعی به بهترین نحو و خاموش کردن چراغ ها در زمان بدون مصرف بوجود می آید.

 

 

كاهش مصرف مرتبط با نور:

كنترل روشنايي مكانها با توجه به حضور يا عدم حضور افراد.
سنسورهاي تشخيص حضور افراد.
سنسورهاي حركتي : مناسب براي راه روها، راه پله ها و ...
كنترل ميزان روشنايي چراغ ها با توجه به نور محيط بيروني در طول روز.
كنترل ميزان نور ورودي به داخل خانه در صورتيكه نور محيط مناسب باشد.
ايجاد پروفايل هاي مختلف كاري براي روشنايي خانه شامل: مطالعه، تماشاي تلویزيون، خواب و ...

 

كاهش مصرف مرتبط با دما:

تنظيم اتوماتيك دماي درون خانه روي درجه حرارت مشخص كه باعث كنترل مصرف و عدم روشن بودن دائم سيستم گرمايش يا سرمايش مي شود.
امكان يادگيري از كاربر با توجه به دماهاي مورد علاقه او.
عدم اتلاف انرژي به دليل اشتباهات انساني.
انتخاب دماي بهينه با توجه به دماي بيروني.
امكان كنترل سيستم بصورت ريموت.
تنظيم دما، روشن و خاموش كردن سيستم درصورت فراموشي
كاهش قيمت برق مصرفي.
تعديل پيك برق مصرفي.
تشخيص توان راكتيو.

 


برنامه ريزي وسايل منزل:

برنامه ريزي وسايل منزل

نخست بايد وسايلي را كه برنامه آن ها قابل تغيير است شناسايي و مصرفشان را مانيتور كنيم:
لباسشويي
ظرفشويي
كولر
گرمايش
چراغ هاي چند شاخه
چند مثال از وسايلي كه اين قابليت را ندارند:
تلویزيون
چراغ هاي تك لامپي مثل سرويس هاي بهداشتي
يخچال و فريزر
مايكروفر
اتو

 


دو روش براي كاهش مصرف اينگونه وسايل وجود دارد:

برنامه ريزي و تعيين زمان روشن شدن.
كاهش مصرف برخي وسايل در زمان اوج مصرف.

برنامه ريزي و تعيين زمان روشن شدن

اين روش مربوط به وسايلي است كه زمان روشن كردن آن ها قابل تغيير است، مانند ماشين لباسشويي
براي برخي وسايل مثل اتو مي توان زمان مناسب مصرف را به كاربر پيشنهاد داد، دو روش براي كاهش مصرف اينگونه وسايل وجود دارد :
برنامه ريزي و تعيين زمان روشن شدن

كاهش مصرف برخي وسايل در زمان اوج مصرف
برخي وسايل حتما بايد استفاده شوند و مصرفشان تنها قابل كاهش است :
وسايل گرمايشي، سرمايشي و چراغ هاي چند شاخه
كنتورهاي جديد قابليت محاسبه  توان راكتيو مصرفي را دارند
با اندازه گيري اختلاف فاز جريان و ولتاژ مي توان توان راكتيو هر دستگاه را محاسبه نمود
درصورت مشاهده مصرف توان راكتيو مي توان با قرار دادن خازن مناسب اين نوع از مصرف را كاهش داد.

 

نظر بدهید