مزایای خانه هوشمند

مزایای خانه هوشمند

 

مزایای خانه هوشمند

رشد و پیشرفت تکنولوژی باعث تحول بسیاری از گستره و عرصه ها گشته و تغییراتی مهم در آن ها به وجود آورده است. حوزه ساختمان سازی، ساختمان ها و خانه ها از این قائده مستثنی نبوده و در این زمینه متوجه تغییرات بسیاری بوده اند .خانه هوشمند نیز از جمله اصطلاحاتی است که ممکن است بارها آن را شنیده باشید. یکی از نتایج رشد و پیشرفت تکنولوژی و فناوری های نوین به خانه ها، تغییرات گسترده در امکانات و تجهیزات آن ها بوده است. از این رو در ادامه جهت آشتایی بیشتر به بررسی مزایای خانه هوشمند پرداخته می شود.

صرفه جويي مصرف انرژي درخانه ي هوشمند

تکنولوژی و نوآوری به سرعت در حال رشد و پیشرفت است. نتیجه این سرعت تولید فن آوری و محصولات جدید در جهت زندگی بهتر و بهینه سازی  مصرف انرژی و رفاه بیشتر ما می باشد. امروزه بسیاری از افراد در دنيا به صرفه جويي در مصرف انرژي و هر چه بهتر كردن محيط هاي كاري و زندگي خود روي آورده‌اند. در خانه هوشمند کنترل کردن تجهیزات برقی از راه دور و نزدیک امکان پذیر است. تجهیزات با استفاده از زمان بندی خودکار در هنگام نیاز به صورت اتوماتیک روشن می شوند، این عمل کمک شایانی به صرفه جویی در مصرف انرژی می نماید. تحقیقات نشان می دهد که به کارگیری BMS در بهترین حالت باعث کاهش 30 درصدی در مصرف انرژی ساختمان ها می شود.

بهبود شرايط راحتي در خانه هوشمند ( Comfort )

از مزایا دیگر این سیستم می توان به افزايش راحتي ساكنين و در نتيجه بازده كاري آن نام برد. اما معمولا در هيچ گزارش اقتصادي براي محاسبه زمان برگشت سرمايه گذاري سيستمBMS  در ساختمان گنجانده نمي شود ولي در ساختمان هاي اداري عظیم نظير بانك و بيمه مي توان رقم قابل توجهي را لحاظ نمود همچنین در بيمارستان ها اين مزيت از ارزش بالایی برخوردار می باشد. سيستم BMS با استفاده از كنترلرهاي قابل برنامه ريزي، نقش مهمي در كنترل دقيق پارامترهايي كه باعث افزايش راحتی مي شوند ايفا مي كند. از عمده ترين اين پارامترها می توان، درجه حرارت، درصد رطوبت، مقدار CO2، سرعت هوا و همچنين تنظيم و کنترل روشنايي و نور محيط را نام برد. اپراتور راهبري مي تواند سريعاً از طريق كامپيوتر نياز گرمايي و سرمایی ساکنین را تامين کرده و درجه حرارت و يا رطوبت محيط را باتوجه به درخواست و شرايط فيزيكي ساکنین اصلاح نمايد. كنترل CO2 در مكان هاي شلوغ و پر رفت و آمد نظير ساختمان هاي اداري، بيمارستان ها و دانشگاه ها حائز اهمیت می باشد، كه امروزه با نصب سنسورهاي اندازه گيري CO2 در كانال برگشت هواسازها و يا مستقيما در فضاهاي داخلي، اين پارامتر اندازه گيري شده و با تنظيم دمپر هواي تازه، مقدار آن را تحت كنترل قرار مي دهند. امروزه در ساختمان هاي پيشرفته، كنترل روشنائي علاوه بر صرفه جوئي در مصرف انرژي الكتريكي به عنوان یکی ار اعوامل مهم آسايش نيز محسوب مي شود.


امنيت در خانه ي هوشمند

بسياري از سيستم های امنیتی، به جهت افزایش ایمنی آن ها بصورت تک و جدای از تمامی سیستمهای دیگر طراحی و ساخته می شوند. با اینحال، اکثر سازندگان سیستم های هوشمند سازی ساختمان امروزی، سیستم های امنیتی را نیز به عنوان جزئی از خانه هوشمند، به بازار عرضه می کنند. تمامی اجزای خانه هوشمند پس از تشخیص حضور مشکوک به کمک هم می آیند تا در ابتدا از ورود آن جلوگیری نموده، صاحب ساختمان را مطلع نمایند و در نهایت یا به فراری دادن سارق منجر شوند یا با پلیس تماس بگیرند. این سیستم یک فرآیند کاملا هوشمند است که تفاوت یک حرکت ناشی از عوامل طبیعی با ورود غیر مجاز را شناسایی می نماید. در امنیت خانه های هوشمند، نورپردازی، سیستم های تهویه، سیستم های صوتی و تصویری، پرده ها و قفل ها، لوازم خانگی و به صورت کلی تمام اجزای خانه به صورت هماهنگ با هم عمل می نمایند. سناریوهای امنیت در خانه های هوشمند بسیار گسترده است به نوعی که تمام اجزای خانه با کمک یکدیگر در حفظ امنیت و ایمنی خانه ها نقش خواهند داشت.

كاهش هزينه هاي نگهداري و راهبري در خانه هوشمند

نگهداري و راهبري تاسيسات تهويه مطبوع در ساختمان هاي عظیم مانند برج هاي تجاري، اداري و بيمارستان ها با مشكلات بسیاری همراه مي باشد. هنگامی كه كنترل اين تاسيسات با كنترلرهاي ساده انجام مي شود و از اندازه گيرهاي معمولی براي اندازه گيري پارامترهاي مختلف نظير درجه حرارت، فشار، رطوبت و غيره استفاده مي شود، گروه راهبري مقادير متغيرها را از روي درجه و وضعيت و همچنین سلامت تجهيزات را با حضور و مشاهده فيزيكي برداشت کرده و برنامه تعميراتي و راهبري خود را تدوين مي نمايند كه اينکار مستلزم صرف وقت و پرسنل بسيار مي باشد. در صورتيكه در سيستم BMS، سنسورها اندازه گيري پارامترها را بعهده دارند و انتقال اطلاعات آنها به كامپيوتر مركزي به آساني و بصورت REAL TIME انجام مي گيرد. همچنین وضعيت سلامت و يا خرابي تجهيزات از طريق سنسورها و با بررسی تابلوي برق اين تجهيزات به راحتی دركامپيوتر قابل دسترسي مي باشد. گروه راهبري با استفاده از اين اطلاعات متمركز، برنامه راهبري خود را به بهترین شکل تدوين نموده و بازديدهاي روزانه و هفتگي خود را براساس نياز واقعي سيستم اجرا مي نمايند. اگر شركت نگهدارنده تجهيزات از گروه راهبري مجزا باشند، گروه نگهدارنده نيز مي توانند اين اطلاعات را حتي از راه دور از طريق خطوط مخابراتي، در دفتر شركت خودشان دريافت نموده و برنامه نگهداري خود را تدوين نمايند.

قابلیت برنامه ریزی زمانی دقیق برای عملکردهای خاص در ساختمان هوشمند

سیستم هوشمند سازی ساختمان امکان زمان بندی و برنامه ریزی عملکرد و کارکرد قسمت های مختلف یک محیط را به آسانی فراهم می آورد. بر این اساس، افراد می توانند متناسب با نوع نیاز خود و نحوه کاربری، یک عملکرد خاص را در بازه زمانی مشخص برنامه ریزی کنند. برای مثال امکان برنامه ریزی و زمان بندی در جهت بالا رفتن پرده پنجره در ساعت مشخصی از صبح و یا روشن شدن تلویزیون وجود دارد. همچنین سیستم هوشمند امکان برنامه ریزی های مختلف در جهت عملکردهای دیگر با توجه به نیاز ساکنین در ساعات شبانه روز فراهم آورده است.

از طرفی هنگامی که سیستم روشنایی شما هوشمند باشد شما میتوانید سناریو های مختلف روشنایی در فضاهای مختلف ساختمانتان را از قبیل سناریوهای ورود، مهمان، مطالعه، خواب، تماشای تلویزیون، خروج از خانه، مسافرت، امنیتی و … داشته باشید و مهمتر از آن میتوانید سیستم روشنایی خود را با سیستم های صوتی، گرمایش و سرمایش، پرده برقی و … در سناریوهای تخصصی و کارآمد یکپارچه نمایید.

لوكس و مدرن بودن در خانه ي هوشمند

وجود اجزا متفاوت هوشمند باعث می‌شوند که بتوانیم یک خانه را هوشمند و مدرن بدانیم. میزان کیفیت زندگی در چنین خانه‌هایی بسیار بالا بوده و همچنین در هر جایی ایجاد تغییرات مورد نظر خود در خانه امکان پذیر می باشد. این مکان از طریق اینترنت صورت می‌گیرد و باعث می‌شود بتوانید به راحتی محیط خانه خود را کنترل کنید.

از طرفی همواره وجود زيبايي در ساختمان ها مورد توجه قرار گرفته که می توان در يك ساختمان هوشمند علاوه بر تنظيم روشنايي به كمك كنترل هوشمند چراغ ها و پرده كه موجب چشم نوازي بيشتر فضاها مي شود، از كليدهاي مناسب دكوراسيون داخلي ساختمان استفاده كرد و زيبايي آن را دو چندان نمود. همچنین طراحی مناسب و استفاده بهینه از هر قطعه در ساختمان هوشمند میتواند در کاهش چشم گیر مصرف انرژی، زیبایی منحصر بفرد ساختمان، آسودگی و امنیت شما تاثیر بسزایی داشته باشد.

کاهش چشمگیر فرآیند کابل کشی در ساختمان هوشمند

کم شدن قابل توجه عملیات کابل کشی، یکی دیگر از مزایا خانه هوشمند به حساب می آید. یکی از مهم ترین تفاوت های سیم کشی خانه هوشمند با سیم کشی ساختمان سنتی این است که در سیم کشی ساختمان هوشمند میزان سیم های مصرفی به شکل قابل توجهی کاهش می یابند. در واقع حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد از مسیر سیم کشی سنتی در خانه هوشمند به طور کلی حذف خواهد شد. بنابراین کاهش میزان مصرفی سیم های برق سبب کم شدن هزینه های کابل کشی و لوله گذاری برق شده و همچنین زمان اجرای کار را نیز کاهش می دهد.

تغییر اصولی شدت نور یا دیم کردن روشنایی در خانه هوشمند

در سیستم هوشمند میتوانید چراغ های موجود در خانه خود را دیم کرده و میزان نور آن را به دلخواه و یا در قالب سناریوهای مختلف تغییر داده تا فضای شما دارای سطوح روشنایی گوناگون شود. همچنین به راحتی میتوانید یک سرخط را که پیش از این به عنوان سرخطON/OFF بوده، بدون هیچگونه تغییر در زیر ساخت، به حالت DIMMER تبدیل کرده و از آن بهره مند شوید.

ارزش افزوده ي خانه ي هوشمند

يكي از مهمترين شاخص ها در خانه ي هوشمند ارزش افزوده ايست كه به ساختمان شما مي دهد. هوشمندسازي ساختمان جز اينكه رضايت خريدار و فروشنده را در معامله صدچندان مي نمايد باعث ايجاد ارزش افزوده و فروش بهتر ساختمان مي شود همچنين هوشمندسازي ساختمان باعث افزايش چشمگير در ارزش ساختمان، ايجاد تفاوت هاي با ارزش، حس خوب و تجربه اي متفاوت در ساختمان مي شود. مطمئنا موارد مذكور علل خوبي جهت تسريع در فروش ساختمان مي باشد.

بالا بردن سطح علمي مهندسين در نتيجه كار با سيستم هوشمند

يكي از مزایای سيستم BMS پیشرفت سطح علمي تكنسين ها و مهندسين مكانيك و برق توسط اين سيستم مي باشد. متخصصين نام برده براي تطبيق خود با سيستم جديد، آموزش هاي مورد نیاز در جهت راهبري تاسيسات مكانيكي و الكتريكي در زمينه كامپيوتر و كنترل را گذرانده كه خود باعث ارتقا سطح علمي آنها شده و سبب شده آناليز بهتر اطلاعات دريافتي از تاسيسات انجام شود و همواره اين تاسيسات را در وضعيت سالم تري نگهداري كرده و همچنین در بهينه سازي مصرف انرژي نيز مؤثر باشند. كه اين موضوع هزينه صرف شده در جهت آموزش پرسنل را توجيه مي نمايد.

 

 

نظر بدهید