سیستم مدیریت روشنایی هوشمند

سیستم مدیریت روشنایی هوشمند

سیستم مدیریت روشنایی هوشمند

روشهای مختلفی برای مدیریت مصرف انرژی در بخش روشنایی وجود دارد. این روشها شامل دیم کردن، استفاده از نور طبیعی، خاموش و روشن شدن با توجه به حضور فرد، کنترل زمانی، اندازه گیری میزان مصرف و پیک سایی، هوشمند سازی و قابلیت تحلیل داده ها می باشد. به طور خلاصه می توان گفت: هدف از تمام روشهای مدیریتی اعمال شده آن است که بهترین منبع نوری دردسترس، تنها در زمان مناسب، به اندازه مورد نیاز و بر مکان مورد نیاز تابیده شود.

مقایسه میزان مصرف انرژی روشنایی ساختمانها در ایران و سایر کشورهای جهان به روشنی نشان می دهد که میزان تلفات انرژی درایران بسیار بالاست. یکی از مهم ترین روشهای بهینه سازی، مدیریت انرژی روشنایی و یا هوشمند سازی تجهیزات است که با استفاده از انواع روشهای مديريتي  تلفیق شده می تواند میزان نور مناسب را در زمان مناسب و مکان مناسب فراهم آورد. بخش زيادي ازهزينه هاي برق ساختمان ها ناشي از چراغ هايي است كه ناخواسته روشن هستند. اين چراغ ها ممكن است چراغ هاي پاركينگ، راه پله ها و يا حتي چراغ اتاق كودكان باشد كه به دفعات فراموششان مي شود كه آن را خاموش نمايند .سيستم کنترل هوشمند روشنایی در خانه های هوشمند اين امكان را فراهم مي سازد تا شما سيستم را به گونه اي برنامه ريزي نماييد كه فقط درصورت حضور شخص در محيط چراغها روشن باشند و در مواقعي كه حضور شخصي احساس نمي شود به طور خودكار چراغ ها خاموش شوند. در كنار اين مسئله بسياري از اوقات شما احساس مي كنيد كه به تمام توان منبع نوري موجود در محل نياز نداريد، در چنين شرايطي سيستم به شما امكان كاهش میزان نور (Dim) و در نتيجه كاهش توان مصرفي توسط منابع نوري را خواهد داد كه اين نیز از اتلاف انرژي به طرز چشم گيري جلوگيري خواهد نمود. ضمناً شما مي توانيد در هر لحظه وضعيت روشنايي های ساختمان رابه كمك نقشه ای كه بر روي پنل لمسي (PDA) وجود دارد مشاهده نمایید و از روشن يا خاموش بودن چراغها در هر يك از نقاط مطلع شده و روشنايي ها را به صورت جداگانه روشن و خاموش، كم نور و يا پر نور نمایید.

سیستم روشنایی هوشمند ساختمان، یک فرصت ویژه‌ جهت کاستن از هزینه‌های مصرف انرژی در ساختمان فراهم می‌سازد؛ به عبارت دیگر سیستم کنترل روشنایی خودکار، موجب تنظیم عملکرد واحدهای روشنایی بر اساس زمان‌بندی مشخص یا فاکتورهای مصرفی می‌گردد و میزان دقیقی از مقدار انرژی مورد نیاز جهت روشنایی را تعیین می‌کند. صرفه‌جویی انرژی به‌دست‌آمده از استفاده لامپ‌های LED، خود موجب ایجاد یک بازار بالقوه در این زمینه می‌شود درحالی که این فناوری می‌تواند سودمندی‌های دیگری نیز داشته باشد. استفاده از فناوری‌ کنترل‌گرهای روشنایی برنامه‌پذیر موجب تحول بزرگی در تجمیع استراتژی‌های کنترلی در بخش روشنایی شده است. اکنون حس‌گرهای کارآمد تشخیص نور روزانه و حضور افراد تضمین می‌کند که ادوات روشنایی تنها در موقع نیاز مورد استفاده قرار گیرند. برای بهینه سازی انرژی روشنایی راهکارهای دیگری همچون طراحی اصولی روشنایی، استفاده از منابع مناسب روشنایی و… وجود دارد. علاوه بر بهینه سازی انرژی، نورپردازی درست، استفاده از منابع مناسب روشنایی، رنگ نور، شدت نور، موضع تابش نورو… در زیبایی محیط، سلامت روان افراد و بهبود کارایی و بینایی دیدگان بسیار تاثیر گذار است.

مزایا روشنایی هوشمند

  • آسایش و سهولت کنترل

  • افزایش کارایی افراد

  • کاهش مصرف انرژی، کاهش هزینه های انرژی و کمک به حفظ محیط زیست

  • زیبایی و تغییر فضا مطابق سلیقه با کمک تغییر رنگ نور

  • بالا رفتن طول عمر تجهیزات

  • کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری به کمک مانیتورینگ دائمی

  • سادگی نصب (بدون سیم و یا شبکه های سیمی یک زوج با قابلیت انتقال داده و جریان)

  • قابلیت افزایش سیستم در آینده

  • طراحی زیبا و خلاقانه، قیمت مناسب و محصول استاندارد

  • مولتی سنسورها راهی خلاقانه برای دستیابی به حداکثر کارایی با حداقل قیمت

همانطور که مشهود است روشنایی هوشمند دارای مزایای متعددی می باشد که در ادامه به شرح مختصر تعدادی از این مزایا می پردازیم.

 

قابلیت کنترل از راه دور

یکی از تفاوت ‌های کلید های هوشمند با کلید و پریز سنتی قابلیت کنترل آن از راه دور است. امروزه، به دلیل مسائل امنیتی، اغلب مصرف‌کنندگان خانه‌ی هوشمند در سراسر جهان ترجیح می دهند روشنایی هوشمند ساختمان یا خانه خود را از راه دور کنترل کنند. بنابراین، زمانی که بیرون از خانه و یا در سفر هستند می‌توانند از طریق گوشی هوشمند لامپ‌ها را خاموش و روشن کنند. همچنین، با تنظیم برنامه‌ای می‌توان روشنایی هوشمند خانه را به گونه‌ای تنظیم کرد که هنگام باز شدن در، چراغ‌ها روشن شوند. با اعمال چنین برنامه ای شما هیچ وقت در خانه‌ای تاریک راه نمی‌روید.

افزایش بهره‌وری انرژی

بر اساس گفته لوترون الکتریک، کاهش سطح روشنای لامپ تا ۲۵ درصد، باعث کاهش ۲۰ درصدی هزینه‌ی برق می‌شود. اگر منبع نور شما ال‌ای‌دی باشد، ذخیره انرژی شما بیشتر می‌شود. زیرا برق مصرفی این نوع لامپ‌ها، به صورت قابل ملاحظه ای از لامپ‌های رشته‌ای کمتر است. در سال‌های اخیر، استفاده از لامپ‌های ال‌ای‌دی در خانه رایج‌تر شده است.

ناگفته نماند که تمامی قابلیت‌های یک سیستم روشنایی هوشمند ساختمان از جمله زمانبندی، تنظیم سناریو هوشمند و غیره را می‌توان از طریق کلیدهای هوشمند به آسانی پیاده سازی و اجرا کرد؛ که مسلماً همان طور که گفتیم، اجرای این سناریوها منجر به مصرف بهینه منابع انرژی می‌شود.

ایجاد برنامه زمان‌بندی (سناریو)

قابلیت ایجاد یک برنامه‌ی زمان‌بندی از دیگر مواردی ا‌ست که در هوشمندسازی سیستم روشنایی اهمیت دارد. به عنوان مثال، می‌توانید مدت زمانی را که می‌خواهید یک چراغ روشن بماند، تعیین کنید. بعضی از افراد از یک سری الگوها یا بهتر است بگوییم حقه‌ها مثل سوسو کردن چراغ استفاده می‌کنند تا نشان دهند کسی در خانه حضور دارد و مشغول تماشای تلویزیون است. حقه‌يی برای دور نگه داشتن سارقان از خانه‌يی که واقعا خالی ا‌ست.

 در سیستم روشنایی هوشمند با تنظیم یک سناریو می‌توانید زمان روشن یا خاموش شدن چراغ‌ها را در ساعتی مشخص تعیین کنید. تصور کنید زمانی که شما نصف شب وقتی که خانه تاریک است، به حمام یا آشپزخانه می‌روید چراغ‌ها به صورت خودکار روشن می‌‌شوند. بنابراین، سیستم روشنایی هوشمند به صورت استاندارد، آسایش کاربران را بهبود می‌بخشد.

ماندگاری لامپ ‌های هوشمند

ماندگاری و طول عمر لامپ‌های LED هوشمند بسیار بیشتر از لامپ‌های معمولی می باشد، همچنین گرمای کمتری نسبت به لامپ‌های معمولی تولید می‌کنند. بنابراین مصرف انرژی در لامپ های LED  به میزان قابل ملاحظه ای کاهش پیدا می کند. محصولات سیستم روشنایی هوشمند تقریبا به صورت جهانی طوری طراحی شده‌اند که با تکنولوژی روشنایی LED کار کنند. این حقیقت بدان معنا است که به طور متوسط لامپ هوشمند برای هر مکانی بین 15 تا 25 سال دوام خواهد داشت. در برخی از موارد، طول عمر چراغ‌های LED هوشمند کوتاه‌تر از لامپ‌های LED غیرهوشمند است. با این حال، ماندگاری و دوام این لامپ‌ها از لامپ‌های رشته‌ای قدیمی بسیار بیشتر است.

ایجاد راحتی

 کنترل روشنایی هوشمند شما ساده است. می توانید در رختخواب دراز بکشید ، پشت میز کار خود بنشینید و همچنان به نورپردازی خود دسترسی داشته باشید. نورپردازی هوشمند همچنین به افرادی که دارای مشکلات حرکتی هستند یا در خانه ای با پله های بلند و ناهموار زندگی می کنند و یا خواب سبک دارند ، کمک می کند. وقتی فراموش کردید چراغ ها را خاموش کنید ، مجبور نیستید از اتاقی به اتاق دیگر بروید. با وجود این سبک از لامپ ها ، حتی می توانید روشنایی ، شدت نور و رنگ (با لامپ های هوشمند LED رنگی) دستگاه خود را تنظیم کنید.

نظر بدهید