سیستم مدیریت روشنایی هوشمند

سیستم مدیریت روشنایی هوشمند

روشهای مختلفی برای مدیریت مصرف انرژی در بخش روشنایی وجود دارد. این روشها شامل دیم کردن، استفاده از نور طبیعی، خاموش و روشن شدن با توجه به حضور فرد، کنترل زمانی، اندازه گیری میزان مصرف و پیک سایی، هوشمند سازی و قابلیت تحلیل داده ها می باشد. به طور خلاصه می توان گفت: هدف از تمام روشهای مدیریتی اعمال شده آن است که بهترین منبع نوری دردسترس، تنها در زمان مناسب، به اندازه مورد نیاز و بر مکان مورد نیاز تابیده شود.
مقایسه میزان مصرف انرژی روشنایی ساختمانها در ایران و سایر کشورهای جهان به روشنی نشان می دهد که میزان تلفات انرژی درایران بسیار بالاست. یکی از مهم ترین روشهای بهینه سازی، مدیریت انرژی روشنایی و یا هوشمند سازی تجهیزات است که با استفاده از انواع روشهای مديريتي  تلفیق شده می تواند میزان نور مناسب را در زمان مناسب و مکان مناسب فراهم آورد.
بخش زيادي ازهزينه هاي برق ساختمان ها ناشي از چراغ هايي است كه ناخواسته روشن هستند. اين چراغ ها ممكن است چراغ هاي پاركينگ، راه پله ها و يا حتي چراغ اتاق كودكان باشد كه به دفعات فراموششان مي شود كه آن را خاموش نمايند.
سيستم کنترل هوشمند روشنایی در خانه های هوشمند اين امكان را فراهم مي سازد تا شما سيستم را به گونه اي برنامه ريزي نماييد كه فقط درصورت حضور شخص در محيط چراغها روشن باشند و در مواقعي كه حضور شخصي احساس نمي شود به طور خودكار چراغ ها خاموش شوند. در كنار اين مسئله بسياري از اوقات شما احساس مي كنيد كه به تمام توان منبع نوري موجود در محل نياز نداريد، در چنين شرايطي سيستم به شما امكان كاهش میزان نور (Dim) و در نتيجه كاهش توان مصرفي توسط منابع نوري را خواهد داد كه اين نیز از اتلاف انرژي به طرز چشم گيري جلوگيري خواهد نمود. ضمناً شما مي توانيد در هر لحظه وضعيت روشنايي های ساختمان رابه كمك نقشه ای كه بر روي پنل لمسي (PDA) وجود دارد مشاهده نمایید و از روشن يا خاموش بودن چراغها در هر يك از نقاط مطلع شده و روشنايي ها را به صورت جداگانه روشن و خاموش، كم نور و يا پر نور نمایید.سیستم روشنایی هوشمند ساختمان، یک فرصت ویژه‌ جهت کاستن از هزینه‌های مصرف انرژی در ساختمان فراهم می‌سازد؛ به عبارت دیگر سیستم کنترل روشنایی خودکار، موجب تنظیم عملکرد واحدهای روشنایی بر اساس زمان‌بندی مشخص یا فاکتورهای مصرفی می‌گردد و میزان دقیقی از مقدار انرژی مورد نیاز جهت روشنایی را تعیین می‌کند. صرفه‌جویی انرژی به‌دست‌آمده از استفاده لامپ‌های LED، خود موجب ایجاد یک بازار بالقوه در این زمینه می‌شود درحالی که این فناوری می‌تواند سودمندی‌های دیگری نیز داشته باشد. استفاده از فناوری‌ کنترل‌گرهای روشنایی برنامه‌پذیر موجب تحول بزرگی در تجمیع استراتژی‌های کنترلی در بخش روشنایی شده است. اکنون حس‌گرهای کارآمد تشخیص نور روزانه و حضور افراد تضمین می‌کند که ادوات روشنایی تنها در موقع نیاز مورد استفاده قرار گیرند.
برای بهینه سازی انرژی روشنایی راهکارهای دیگری همچون طراحی اصولی روشنایی، استفاده از منابع مناسب روشنایی و… وجود دارد. علاوه بر بهینه سازی انرژی، نورپردازی درست، استفاده از منابع مناسب روشنایی، رنگ نور، شدت نور، موضع تابش نورو… در زیبایی محیط، سلامت روان افراد و بهبود کارایی و بینایی دیدگان بسیار تاثیر گذار است.

مزایای استفاده از سیستم مدیریت انرژی روشنایی (هوشمند سازی روشنایی):
آسایش و سهولت کنترل.
افزایش کارایی افراد.
کاهش مصرف انرژی، کاهش هزینه های انرژی و کمک به حفظ محیط زیست.
زیبایی و تغییر فضا مطابق سلیقه با کمک تغییر رنگ نور.
بالا رفتن طول عمر تجهیزات.
کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری به کمک مانیتورینگ دائمی.
سادگی نصب (بدون سیم و یا شبکه های سیمی یک زوج با قابلیت انتقال داده و جریان).
قابلیت افزایش سیستم در آینده.
طراحی زیبا و خلاقانه، قیمت مناسب و محصول استاندارد.
مولتی سنسورها راهی خلاقانه برای دستیابی به حداکثر کارایی با حداقل قیمت. 

 

نظر بدهید