خانه هوشمند چيست؟

خانه هوشمند چيست؟

خانه هوشمند، خانه ايست كه با نصب وسايل هوشمند سازي، امكانات الكترونيكي و مكانيكي در آن قابل كنترل و مديريت مي باشد. نصب ادوات هوشمند سازي امكان مديريت و كنترل امكاناتي همچون مديريت روشنايي، گرمايش و سرمايش، سيستم صوتي و تصويري، پرده ها و سايه بانها، آبنما، سيستم هاي امنيتي و اعلان حريق، كنترل تردد، آبياري گياهان، مدیریت و کاهش مصرف انرژی را به ما ارائه مي دهد.

سیستم مدیریت ساختمان (BMS (Building Management System سیستمی است که به فعالیت ها و امور ساختمان ها نظارت کرده و در مواقع لازم با توجه به شرایط محیطی، تغییرات لازم را به طور خودکار اعمال می­ نماید . این سیستم می ­تواند با توجه به کاربری ساختمان طراحی و اجرا شده و بر کلیه فعالیت­ ها اعم از باز و بسته شدن درب، ورود و خروج افراد، سیستم­­ های روشنایی، سیستم­ های تهویه مطبوع پنجره و پرده اتاق ها و سیستم صوتی و تصویری نظارت داشته باشد. ساختمانی که مجهز به سیستم مدیریت BMS باشد اصطلاحاً به آن ساختمان هوشمند می گویند. این سیستم به ساکنان این امکان را می­ دهد که از تجهیزات به صورت کاربردی تر استفاده نموده و احساس امنیت و آسایش را در آنها افزایش می ­دهد و همچنین می ­تواند موجب صرفه ­جویی انرژی گردد. این ساختمانها با استفاده از یکپارچه نمودن چهار عنصر اصلی سیستم­ ها، ساختار، سرویس و مدیریت و با برقراری ارتباط میان آنها محیطی پویا و مقرون به صرفه بوجود مي آورند.


فایده ی ارتباط وسایل خانه با یکدیگر چیست ؟ بطور خلاصه جواب این است : آسايش و رفاه

داشتن یک خانه ی هوشمند باعث می شود كه بتوانید کارهای زیادی را با زحمت کمتری انجام دهید. کارهایی مانند تنظیم تهویه، مديريت روشنايي ،مديريت سيستم امنيتي و غیره.

شما می توانید برای وسایل خانه ی خود زمانبندی نیز تعیین کنید، بنابراین یکسری کارها در ساعات خاصی از شبانه روز به صورت خودکار انجام ميشود. حتی برخی از این وسایل هوشمند قابلیت یادگيری را داشته و از کارهایی که شما انجام می دهید، می آموزند، در نتیجه با فعالیت بسیار کمتری می توانید انجام خیلی کارها را به صورت خودکار به وسایل خانگی خود محول کنید.

افزون بر راحتی، خانه های هوشمند بهره وری از انرژی را نیز افزایش می دهند.

اين فن آوری جدید به ما کمک می کند تمام وسایل خانه و محل کار خود را در دو حالت حضور و يا خارج از محل مورد نظر بطور هوشمند و یا خودکار بوسیله موبایل و یا تبلت یا wifi و.. کنترل نماییم.


امکانات قابل ارائه در یک ساختمان هوشمند عبارتند از :

1- روشنایی و نورپردازی

2-دیمر هوشمند

3 - سیستم هوشمند امنیتی و حفاظتی

4- سیستم هوشمند سرمایش و گرمایش

5- سیستم هوشمند اعلام و قطع نشتی گاز

6- سیستم هوشمند صوت و تصویر

7- آبیاری هوشمند

8- پرده های برقی

9- موتورخانه هوشمند

10- پارکینگ هوشمند

 

نظر بدهید