امکانات و کارایی های سیستم هوشمند ساختمان

امکانات و کارایی های سیستم هوشمند ساختمان

امكاناتي كه خانه ي هوشمند در اختيار ساكنين خود قرار مي دهد قابليت كنترل از راه دور بسياري از تاسيسات از جمله روشنايي، سيستم سرمايش و گرمايش و سيستم حفاظتي مي باشد.
كنترل از راه دور در ساده ترين حالت توسط ريموت كنترل و حتي درفواصل بسيار زياد از طريق خط تلفن، گوشي موبايل، اينترنت، تبلت و كامپيوتر ميسر مي باشد.
بعنوان مثال :
1) به دست گرفتن کنترل تمامی تجهیزات هوشمند سازی ساختمان با موبایل، تبلت و یا ریموت کنترل.

2) امکان کنترل و نظارت به هر قسمت از ساختمان به صورت مجزا.
3) تعریف سناریوهای مختلف درخانه هوشمند.
4) کنترل دما و تنظیم آن مطابق با نیازو شرایط محیطی و ساکنین خانه.
5) کنترل نور طبیعی با کنترل هوشمند پرده ها و كركره ها.
6) به کار گرفتن کلیه دستگاه های برقی آشپزخانه بدون حضور در محیط و فقط با لمس یک دکمه.
7) به کارگیری کلیدهای هوشمند برای کنترل میزان روشنایی هر اتاق با توجه به شرایط کاربری و همین طور نیاز فرد ساکن در اتاق.
8) زندگی در خانه ای لوکس با ظاهری بسیار شیک و امروزی.
9) نصب و راه اندازی خانه هوشمند بدون نیاز به سیم کشی و به صورت وایرلس.
10) چند برابر کردن ارزش ساختمان برای مالکینی که در آینده قصد فروش خانه خود را دارند.
11)‌ حذف سیستم سنتی قفل ها و کلیدهای دست و پا گیر و سنگین با نصب قفل ديجيتال.
11)‌ سادگی کاربری تجهیزات خانه هوشمند، به طوری که حتی با آموزش چند ساعته، کودکان و سالمندان هم به راحتی می توانند از این سیستم هوشمند استفاده کنند.
12) انعطاف پذیری سیستم هوشمند منجر میشود درصورتی که در آینده نیاز به تغییر سطوح هوشمند سازی باشد، بدون کمترین تخریب، سیستم جدید جایگزین سیستم سنتی شود.
13)‌ کم کردن استهلاک تجهیزات الکتریکی خانه با مصرف اصولی آنها و افزایش طول عمر مفید آنها.
14) عدم نگرانی ساکنین از خشک شدن گل و گیاه در ساختمان در هنگام عدم حضور آنها در خانه،‌ در هنگام سفر فرد ساکن دریک خانه هوشمند با فعال کردن سناریوی سفر می تواند از راه دور عمل آبیاری گل و گیاه و باغچه خانه خود را انجام دهد و یا حتی عمل آبیاری و رسیدگی به گل و گیاه به صورت اتومات در ساعت مشخصی از روز توسط سیستم هوشمند ساختمان انجام شود.

15) بازگشت کلیهٔ هزینه‌های سیستم در عرض یکسال با صرفه جویی در مصرف انرژی.
 

 

مزایا و امکانات سیستم خانه هوشمند


1) مدیریت و کنترل سیستم روشنایی:
یکی از فواید نورپردازی و روشنایی هوشمند، مدیریت مصرف انرژی است. بخصوص که طبق آمار ۳۰ درصد از مصرف برق کشورمان مربوط به بخش روشنایی است. با روشنایی هوشمند می توانید برنامه های از پیش تعیین شده زیادی را در خانه فعال کنید. برای مثال  می توان در یک خانه هوشمند چراغ همه فضاها با حضور فرد به صورت اتوماتیک روشن و پس از خروج، مجدداً خاموش می شود و قابلیت کنترل از طریق موبایل را نیز دارد.

2) مدیریت و کنترل سيستم امنیتی:
سیستم خانه هوشمند مجهز به یک سیستم امنیتی سازگار با خانه هوشمند می باشد که می تواند کنترل بهتری از محیط را در اختیار شما قرار دهد.

این سیستم یک فرآیند کاملا هوشمند است که تفاوت یک حرکت ناشی از عوامل طبیعی با ورود غیر مجاز را شناسایی می نماید. در امنیت خانه های هوشمند، نورپردازی، سیستم های تهویه، سیستم های صوتی و تصویری، پرده ها و قفل ها، لوازم خانگی و به صورت کلی تمام اجزای خانه به صورت هماهنگ با هم عمل می نمایند. سناریوهای امنیت در خانه های هوشمند بسیار گسترده است به نوعی که تمام اجزای خانه با کمک یکدیگر در حفظ امنیت و ایمنی خانه ها نقش خواهند داشت.

3) مدیریت و كنترل سيستمهای سرمايشی و گرمايشی:
استفاده از سيستمهای کنترل هوشمند دما در خانه های هوشمند، علاوه بر امكان كنترل دستي و يا هوشمند دمای محيط و ارائه گزارش از دماي نقاط مختلف ساختمان، این امکان را میدهد تا در زماني كه پنجره ها به اشتباه باز مانده اند و سبب اتلاف انرژي مي گردند، با  اعلام هشدار هاي لازم، شما را از این امر مطلع ساخته و در صورت عدم توجه به هشدارها در یک فاصله زمانی معین، سیستم به طور خودکار اقدام به قطع سیستم تهویه نماید.

4) سيستم اعلام حريق و تشخيص گازهای سمی:

سیستم خانه هوشمند مجهز به سیستم های اعلام حریق و نشت گاز است که تمام قسمتهای خانه هوشمند را تحت پوشش قرار می دهد. با استفاده از سنسور های مربوط به شناسایی حریق از جمله دود ، حرارت، شعله ، مونوکسید کربن و... و یکپارچه سازی در سیستم هوشمند میتوان حریق را در اماکن مسکونی و اداری و ... تشخیص داده و اعلام های لازم از جمله آژیر ، تماس تلفنی ، پیامک و... و همچنین اقدامات لازم مثل باز کردن پنجره ها ، قطع گاز و.... را ترتیب داد.

5) سناریوهای خانه هوشمند:

سیستم خانه هوشمند دارای برنامه قابل تنظیم یا سناریو است که هر سناریو فقط با فشار یک کلید ریموت اجرا می شود. بطور مثال می توان کلید شماره 1 ریموت را برای سناریو خروج از منزل چنین تعریف کرد: 
همه روشناییها و کولرخاموش، دزدگیر فعال، گاز اصلی قطع و صفحه کلید ها قفل شوند.

6) مدیریت و کنترل سیستمهای آبیاری هوشمند:
سیستم آبیاری هوشمند به شما کمک می کند تا چه زمانی که در خانه حضور دارید و چه زمانی که کیلومترها از منزل خود دور هستید به آبیاری گیاهان و گل‌های شما بپردازد، بنابراین زمانی که به مسافرت می‌روید دیگر لازم نیست که نگران خشک شدن گل و گیاهان خود باشید چرا که می‌توانید با استفاده از سیستم آبیاری هوشمند در منزل خود و نصب اپلیکیشن خانه هوشمند از راه دور این سیستم را کنترل کرده و در ساعات دلخواه به گیاهان خود آب داده و آسودگی خاطر خود را از بابت آنها فراهم نمایید.

7) مدیریت و كنترل باز و بسته كردن پرده ها، كركره ها، سایبان ها و دربهای ورودی:
سيستم کنترل هوشمند پرده ها مي تواند در هر ساعت كه شما تمايل به برخاستن از خواب داشته باشيد، همزمان با باز نمودن آرام پرده ها به آرامی شما را آماده بيدار شدن و لذت بردن از روزي پر انرژي نمايد.
همچنین با کنترل دربهای ورودی آسایش و امنیت را نیز میتوانید برای خود فراهم کنید.

8) مدیریت و کنترل سیستمهای صوتی و تصویری:
در سیستم هوشمند، موسیقی در تمام قسمت ها و مناطق مختلف ساختمان قابل شنیدن است. در واقع اینگونه به نظر می رسد که هر کدام از قسمت های خانه نظیر پذیرایی، اتاق خواب، لابی، آشپزخانه و … دارای یک سیستم پخش موسیقی مجزا و مربوط به خود هستند. حال آنکه این پردازنده مرکزی سیستم هوشمند است که موسیقی را به صورت مستقل و با توجه به سلیقه کاربر پخش می نماید
.

 

 

 

 

نظر بدهید